עיקול חשבון בנק: מה עלי לעשות אם הוגשה בקשה לעיקול החשבון שלי?

עיקול חשבון בנק היא דרך אחת שבה לשכת הוצאה לפועל יכולה להגביל חייבים, על מנת לדרבן אותם לשלם את חובם במהירות.

הליך העיקול מתחיל בפניה של הזוכה - אותו גורם שחייבים לו כסף - פונה לראש ההוצאה לפועל בבקשה להפעיל הליכים על מנת להביא לתשלום החוב.

לאחר הפנייה, לשכת ההוצאה לפועל תפנה במכתב לחייב, ובו יצויין סכום החוב והזמן שניתן להסדיר אותו בטרם יינקטו צעדים נוספים. החוק מאפשר להתחיל בהליכי העיקול לאחר 20 ימים מהרגע שבו המכתב נשלח.

בתום התקופה הזאת, ההוצאה לפועל תפנה לבנק ותודיע על עיקול החשבון של החייב. בשלב זה, הבנק יקפיא את כל הכספים ששייכים לחייב, ויעבירו אותם לזוכה.

בנוסף, החייב לא יוכל להשתמש בכרטיסי אשראי או בצ'קים. זאת, על מנת למנוע מצב שבו הוא נכנס לחובות נוספים. הוא לא יוכל גם לבצע העברות בנקאיות או למשוך כספים לשימושו האישי.

במקביל, לשכת ההוצאה לפועל יכולה להחליט על עיקול המשכורת של החייב, במקביל לעיקול חשבון הבנק שלו.

במקרה של עיקול משכורת, במקום שתעבור לחשבון הבנק של החייב, היא תועבר ישירות לזוכה. יחד עם זאת, החוק בישראל מחייב להשאיר לחייב סכום מינימלי כדי שהזכויות הבסיסיות שלו לא ייפגעו.

מה לעשות במקרה של עיקול חשבון בנק?

ישנם כמה דרכים שבהם ניתן לשחרר עיקול חשבון בנק. אני מזמין אותך ליצור עמי קשר כדי לקבל מענה וסיוע שמותאם בדיוק עבורך.

פשרה

הדרך הבסיסית ביותר לשחרר חשבון בנק מעוקל, או למנוע מראש את המצב הזה, היא על ידי פשרה בין הצדדים.

כדי לעשות זאת, עליכם לפעול בהקדם האפשרי מיד עם קבלת ההודעה על פתיחת הליכי העיקול. בדרך כלל, פשרה כוללת פריסת החוב לתקופה מסוימת וחלוקה לתשלומים.

במידה ואתם פונים להליך של פשרה, חשוב לוודא שההסכמה ביניכם תיכתב בצורה ברורה, על מנת למנוע עוגמת נפש בהמשך הדרך, ולמנוע מצב שבו אחד הצדדים טוען כי הצד השני הפר את הפשרה שהושגה.

חקירת יכולת

חייבים שקיבלו הודעה על פתיחת הליך עיקול חשבון בנק רשאים לפנות ללשכת ההוצאה לפועל ולבקש לבטל את העיקול כדי לבצע תהליך של חקירת יכולות התשלום שלהם.

בתהליך זה, נציגים של לשכת ההוצאה לפועל בוחנים את המצב הכלכלי של החייב על ידי סקירה של התנועות בחשבון הבנק שלו בחודשים האחרונים.

במידה ובלשכה יגיעו למסקנה כי תשלום החוב המלא יביא לקריסתו הכלכלית של החייב, קריסה ממנה הוא או משפחתו לא יצליחו להשתקם, יכול ראש ההוצאה לפועל להקטין את החוב.

בקשה לשחרור עיקול חשבון

חייבים שהוגש צו עיקול לחשבון הבנק שלהם, רשאים לפנות להוצאה לפועל בבקשה לשחרר את העיקול ולהסיר אותו.

את טופס הבקשה ניתן להוריד מאתר לשכת ההוצאה לפועל, ויש למלא בו את הפרטים האישיים, פרטי חשבונות הבנק הרלוונטיים ופרטים נוספים.

לטופס הבקשה יש להוסיף תצלום של תעודת זהות ולהוסיף מסמכי זיהוי נוספים על פי דרישת ההוצאה לפועל.

לפני הגשה של בקשות שונות או פניות שונות לזוכים או ללשכת ההוצאה לפועל, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הוצאה לפועל עם ותק וניסיון בהליכים השונים.

אסף ברבי-משרד עורכי דין מתמחה בתיקים מעין אלה, ויעניק לך סיוע משפטי מותאם לצרכים וליכולות שלך, כדי לתת לך את השקט הנפשי ואת הביטחון מול הזוכים ומול הלשכה.