מי זכאי לפשיטת רגל? כל המידע לחייבים, פרטיים או חברות

הליך פשיטת רגל נועד למצבים שבהם אדם שנקלע לחובות אינו מסוגל לעמוד בתשלום שלהם. יחד עם זאת, לא כל בעל חוב יכול לפתוח בהליך הזה, ולכן חשוב לדעת מי זכאי לפשיטת רגל.

אך לפני שאענה על השאלה הזאת, יש נקודה אחת שחשוב להתייחס אליה ולדייק אותה. פשיטת רגל הוא הליך שהוחלף בשנים האחרונות על ידי הליך חדש בשם "חדלות פירעון", שנכנס לתוקף בשנת 2019.

יחד עם זאת, רבים עדיין מכנים את ההליך הזה "פשיטת רגל", וכך אתייחס אליו גם במאמר הזה.

מה זה פשיטת רגל, או חדלות פירעון?

פשיטת רגל, כמו גם ההליך החדש חדלות פירעון, הם הליכים שנועדו למקרים שבהם חייבים אינם מסוגלים לעמוד בתשלומי החוב שלהם.

למעשה, הליך פשיטת רגל נועד לאפשר לחייב אופק חיובי ואפשרות לעבור את התקופה הקשה של החובות הכבדים ולהתחיל מחדש, ללא נטל החובות הכבדים.

מאז כניסתו לתוקף של החוק החדש הוחלף הליך פשיטת הרגל בהליך חדלות פירעון. ההליך הזה נועד לאותה מטרה, אלא שהפעם המחוקק הציב בראש סדר העדיפויות את השיקום הכלכלי של החייב ואת האפשרות להעניק לו חיים בכבוד על אף החובות.

למרות זאת, ועל אף הדאגה למצבו של החייב, הליך חדלות פירעון (פשיטת רגל לשעבר) כולל מספר הגבלות על החייב שנועדו למנוע מצב שבו החובות שלו הולכים וטופחים.

בין ההגבלות השונות על חייבים שנמצאים בתהליך של חדלות פירעון, ניתן למנות:

  • הגבלה על פעולות בנקאיות כגון פתיחה של חשבון בנק וכו'.
  • הגבלה על שימוש בכרטיסי אשראי למיניהם.
  • הגבלה על הקמה או השתתפות בתאגיד.
  • הגבלה על הוצאת דרכון ישראלי או הארכת תוקף של דרכון קיים.
  • צו עיכוב יציאה מהארץ.

מי זכאי לפשיטת רגל?

בניגוד להליך פשיטת הרגל שהוחלף על ידי הליך חדלות פירעון, כיום כל ישות זכאית לחדלות פירעון - בין אם מדובר באדם פרטי או בחברה עסקית.

הזכאות להליך חדלות פירעון תלויה ביכולת של החייב להחזיר את חובותיו. חדל פירעון הוא כל מי שאינו מסוגל לשלם את חובותיו במועדיהם, או שגובה החובות שלו עולה על שווי הנכסים שלו, בין אם מדובר באדם פרטי או בחברה.

על מנת לפתוח בהליך חדלות פירעון, כל חייב יכול להגיש בקשה לפתיחת הליכים מיוזמתו הפרטית. במידה וגובה החובות של החייב עולה על סכום של 150 אלף ש"ח, עליו להגיש את הבקשה לממונה על הליכי חדלות פירעון. במידה וגובה החובות שלו נמוך מ-150 אלף ש"ח, עליו לפנות ללשכת ההוצאה לפועל.

במידה ואתם מצויים תחת חובות כבדים, מומלץ לכם להתייעץ עם עורך דין פשיטת רגל שמכיר את התחום הזה על בוריו, ויוכל לסייע לכם צעד אחר צעד ביציאה מהחובות וביציאה לחיים חדשים נטולי חובות והגבלות.

אם שאלת את עצמך מי זכאי לפשיטת רגל, אני מקווה שהמאמר הזה עשה לך סדר בראש וענה לך על השאלה.

אסף ברבי-משרד עורכי דין זמין להעניק ייעוץ, ליווי וסיוע משפטי לחייבים בכל השלבים השונים של הליכי ההוצאה לפועל, חדלות פירעון ופשיטת רגל.

לקבלת פרטים נוספים, צרו קשר ונסייע לכם לצאת מהחובות במהירות האפשרית.