הרפורמה החדשה בפשיטת רגל: הדרך שלך לצאת מהחובות

הרפורמה החדשה בפשיטת רגל שמה את החייב במרכז, ונועדה לאפשר לו לעבור ממצב של בעל חוב למצב של חיים בלי חובות ובלי הגבלות.

הנחת היסוד הבסיסית שעומדת מאחורי הרפורמה החדשה בפשיטת רגל היא התפיסה שחובות אינם עדות להתנהלות פושעת או לא מוסרית, אלא מצב כלכלי שעלול להתרחש לכל אדם או חברה.

בעלי חוב אינם אנשים רעים, אלא פשוט אנשים שלא התנהלו נכון בצורה כלכלית. במקום לראות בהם אנשים שליליים, הרפורמה נועדה כדי לאפשר להם לחזור בהקדם לחיים מאוזנים, ללא חובות, ולמנוע מהם להפוך לנטל כלכלי על החברה.

הרפורמה החדשה בפשיטת רגל - חדלות פירעון

בשנת 2019 נכנס לתוקפו חוק חדש ששינה את ההליכים שנועדו לחייבים שאינם מסוגלים לשלם את חובם. אם עד כה, חייבים פרטיים פנו להליך של פשיטת רגל וחברות עסקיות פנו להליך של חדלות פירעון, הרפורמה החדשה איחדה את שתי הישויות האלה להליך של חדלות פירעון.

למרות שהרפורמה החדשה בפשיטת רגל שמה את החייבים במרכז, היא לא ויתרה על ההגבלות השונות שניתן להטיל על חייבים.

הסיבה לכך, בין השאר, היא למנוע מחייבים להגדיל את חובם ולמנוע הוצאות מיותרות שהם לא יוכלו לעמוד בהם.

חייבים שנמצאים בהליכי חדלות פירעון, עלולים למצוא עצמם תחת מגבלות שונות, ובהן צו איסור יציאה מהארץ, הגבלה על הוצאת דרכון או הארכתו, הגבלות בחשבון הבנק, איסור על הקמה או השתתפות בתאגידים והגבלה על שימוש בכרטיסים בנקאיים שונים (כרטיסי אשראי, דביט וכו').

המגבלות האלה יוטלו על חייבים מיד לאחר קבלת צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון, על ידי הגורם שאמון על פתיחת ההליך, ועל כך ארחיב בהמשך המאמר.

למי מתאים הליך חדלות פירעון

ההליך החדש מתאים לכל חייב, בין אם מדובר באדם פרטי או בחברה, שאינו מסוגל לעמוד בתשלום החובות שלו במועדים שלהם, או שהחובות שלו גבוהים מהנכסים שברשותו.

הרפורמה החדשה בפשיטת רגל מחלקת את הגופים שמטפלים בבקשות לפתיחת הליכי חדלות פירעון על פי גובה החוב.

חייבים שגובה החוב שלהם גבוה מ-150 אלף ש"ח יצטרכו לפנות לממונה על הליכי חדלות פירעון על מנת לפתוח בהליך.

לעומת זאת, חייבים שגובה החוב שלהם נמוך מ-150 אלף ש"ח, יפנו ללשכת ההוצאה לפועל.

במקביל, גם נושים יכולים לפתוח בהליך של חדלות פירעון. בניגוד לחייבים, נושה שיהיה מעוניין לפתוח בהליך כזה, יידרש לפנות לבית המשפט - בלי קשר לגובה החוב עצמו.

הרפורמה החדשה בפשיטת רגל נועדה לסייע לחייבים בתהליך השיקום הכלכלי, והיא שמה את החייב במרכז. יחד עם זאת, מדובר בהליך בירוקרטי מורכב, ולכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין פשיטת רגל בכל שלב בתהליך.

עורך דין שמתמחה בדיני פשיטת רגל וחדלות פירעון יוכל ללוות אותך בדרך הבטוחה והמהירה ביותר ליציאה מחובות, תוך שמירה על הצרכים שלך ושל משפחתך.

אסף ברבי-משרד עורכי דין מתמחה מזה שנים רבות בדיני הוצאה לפועל וחדלות פירעון, ומכיר היטב את הרפורמה החדשה בפשיטת רגל.

לכל שאלה, עזרה או סיוע, אנא צרו קשר. משרד עורכי דין אסף ברבי מעניק סיוע לחייבים ולנושים בכל שלבי ההליכים השונים, על מנת להבטיח את הזכויות של לקוחותינו.