עורך דין פשיטת רגל: הדרך שלך לצאת מהחובות בקלות ובמהירות

לפשיטת רגל - חדלות פירעון יש מטרה אחת ברורה: לאפשר לחייבים להתחיל את חייהם מחדש. זאת, לאחר הגעה להסדרים והסכמות עם הנושים ולאחר כינוס נכסים. כדי לעשות זאת בצורה הטובה ביותר, מומלץ לפנות לעורך דין פשיטת רגל שמתמחה בתחום הזה

בהליך פשיטת רגל, כל אחד מהנושים יקבל את החלק היחסי שלו מההחזר החודשי, שייקבע על ידי מנהל מיוחד להליך הזה, ובהתאמה ליכולת הכלכלית של החייב עצמו.

חייבים רבים מתבלבלים בשל השינויים האחרונים בחקיקה שמתייחסת לפשיטת רגל ולחדלות פירעון, ולכן אני מעוניין לעשות סדר לכל הנוגעים בדבר.

בחודש ספטמבר 2019, פקודת פשיטת הרגל בוטלה, ובמקומה נכנס לתוקף "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, התשע"ח-2018". למרות השינוי הזה, הרי שעבור החייבים עצמם, רוב ההליך נותר בלי שינוי.

עם זאת, אחד השינויים הגדולים שהתרחשו בתהליך הזה הוא קיצור משך זמן התהליך. אם עד כה, תהליך של פשיטת רגל נמשך כשנה וחצי, הרי שכיום הוא נמשך בין תשעה חודשים לשנה אחת.

למרות השינוי בחקיקה, רבים עדיין ממשיכים להתייחס להליך בשמו הקודם, "פשיטת רגל".

חדלות פירעון (פשיטת רגל): איך התהליך מתרחש?

הליך פשיטת רגל (או בשמו החדש הליך חדלות פירעון), מתחיל עם אישור הבקשה על ידי המוסדות הרשמיים. השלב הבא אחר כך, הוא קבלת צו כינוס נכסים, שמתקבל בדרך כלל כשבועיים עד שישה שבועות לאחר אישור הבקשה.

בשלב זה, רוב ההגבלות והעיקולים מתבטלים: עיקול המשכורת ועיקול חשבון בנק והגבלות רישיון הנהיגה מתבטלות גם הן. למעשה, בשלב זה, החובה היחידה שתיוותר לאותו אדם שעבר את התהליך היא תשלום לקופת כונס הנכסים.

ברוב המקרים, התשלום הזה נמוך בהרבה מהתשלומים ששילם בעל החוב לנושים לפני הליך חדלות פירעון. כך, הוא נהנה מאפשרות מהירה יחסית לחזור לחיי שגרה, בהם הוא יכול לחיות ולהתפרנס בכבוד בלי משקולת כבדה על כתפיו.

פשיטת רגל וחדלות פרעון: כך החוק דואג גם לחייבים

תחום ההוצאה לפועל נוצר כדי לסייע לנושים לקבל את הכספים שגורמים שונים חייבים להם. למעשה, הוצאה לפועל היא הזרוע המבצעת של בתי המשפט בישראל, שהוקמה כדי שלנושים תהיה דרך קלה יחסית להשיג את כספם ואת המגיע להם.

יחד עם זאת, החוק מכיר גם בצרכים ובקשיים של החייבים עצמם, ולא מפקיר אותם. באמצעות הליך חדלות פרעון (פשיטת רגל), המחוקק מאפשר לחייבים להמשיך בחייהם התקינים.

בשלב הראשון, נערכת בדיקה על יכולת ההחזר של החייב. הבדיקה בוחנת את ההכנסות של החייב (או של בני הזוג) לעומת ההוצאות, ובעיקר ההוצאות ההכרחיות, ובהן דיור, מזון, גני ילדים ועוד. ההפרשה לקופת הכינוס נעשית רק מתוך הסכום שנותר לחייב.

למעשה, עד השלב הזה, הרבה חייבים מוצאים את עצמם נאלצים לעבוד ב"שחור". הסיבה לכך נובעת מהעובדה שאם הוטל עיקול על המשכורת שלהם - התלוש יגיע לנושים ולא אליו.

מדובר במצב מאוד בעייתי, משום שעבודה בשחור אינה כוללת תנאים סוציאליים, ועלולה לגרום לבעיות קשות במקרים של תאונת עבודה. כמו כן, אין הפרשות לפנסיה וכך העתיד של החייב נמצא בסכנה.

פשיטת רגל (חדלות פירעון): ארבעה שלבים בדרך לחופש הכלכלי שלך

חשוב להכיר את הצעדים והשלבים השונים בדרך לחדלות פירעון (פשיטת רגל), ולמחיקת חובות, השלב שכל-כך הרבה חייבים מייחלים לו.

שלב ראשון - הגשת בקשה

יש להגיש בקשה מפורטת להליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי. זה הצעד הראשון ויש חשיבות רבה לעשות אותו בצורה הנכונה. מערכת המשפט וההוצאה לפועל עמוסות לעייפה, ופעמים רבות בקשות שונות נדחות או נופלות רק בשל טעויות בירוקרטיות.

זו אחת הסיבות שבגינן אני ממליץ לכל חייב להיעזר בעורך דין שמכיר את התחום היטב במסגרת הליך חדלות פירעון כבר מהשלב הראשון.

שלב שני: צו פתיחת הליכים

לאחר הגשת הבקשה, בית המשפט צפוי לדון בה ולהחליט מה יהיה גובה התשלום של החייב עבור כלל החובות שלו. זאת, במקום התשלומים הקיימים לנושים השונים. לאחר קבלת ההחלטה, יוציא בית המשפט צו פתיחת הליכים.

כדאי לדעת שגובה התשלום יהיה תלוי אך ורק ביכולת ההחזר שלכם, אך לא פחות מסכום של 150 שקלים בחודש.

שלב שלישי: דיון

במהלך הדרך, צפוי להיות לחייב דיון על פרטים שונים בבית המשפט או בלשכת ההוצאה לפועל. גם כאן, כמו בשלבים הקודמים, מומלץ להיות מיוצג על ידי עורך דין, כדי לא לאבד מהזכויות ולא לנצל את כל האפשרויות שהחוק מעניק לחייבים.

שלב רביעי: הוצאת צו הפטר

זהו השלב האידיאלי מבחינת חייבים, שבו בית המשפט או לשכת ההוצאה לפועל מוציא צו הפטר לחובות, ולמעשה מוחק את כל החובות הקיימים, או את חלקם.

כדי להתמודד בצורה יעילה, בטוחה ובלי להסתבך עם כל הבירוקרטיה, אני מזמין אותך להתייעץ עם עורך דין פשיטת רגל שמתמחה בתחום החובות.

עורך דין אסף ברבי-משרד עורכי דין מתמחה בדיני פשיטת רגל והוצאה לפועל, מעניק ליווי מלא ללקוחות שזקוקים לסיוע משפטי בנושא זה.