עורך דין חדלות פירעון: הליווי שלך בדרך אל היציאה מהחובות

חדלות פירעון הוא הליך חדש יחסית, שהחליף את הליך פשיטת הרגל המוכר לרבים. למעשה, בחודש ספטמבר בשנת 2019, בוטלה פקודת פשיטת הרגל. במקומה, נכנס לתוקפו "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, התשע"ח-2018".

על מנת להתמודד עם ההליך הבירוקרטי החשוב הזה בצורה הנכונה ביותר, מומלץ להיעזר בעורך דין חדלות פירעון.

למרות השינוי שנעשה, הרי שעבור חייבים רבים, ההליך אותו תהליך, רק עם שם שונה. במקום הליך של פשיטת רגל, הם מעוניינים בהליך של חדלות פירעון.

לאחר שעשינו סדר בשם ההליך, אפשר להמשיך ולהתייחס להליך עצמו - למטרה שלו, ליתרונות ולדרך שבה כדאי לעשות זאת כדי ליהנות מהליך מהיר, יעיל ומסודר.

לאחר שעשינו סדר בשם ההליך, אפשר להמשיך ולהתייחס להליך עצמו - למטרה שלו, ליתרונות ולדרך שבה כדאי לעשות זאת כדי ליהנות מהליך מהיר, יעיל ומסודר.

יש דרך לצאת מזה!

הליך חדלות פירעון מאפשר להגיע להסדרים שונים ולהסכמות עם הנושים, ולאחר הליך של כינוס נכסים. ההליך הזה מאפשר לכל אחד מהנושים, ובדרך כלל לחייבים יש מספר נושים, לקבל את החלק היחסי שלו מההחזר החודשי של החובות.

גודל יחס התשלום שמועבר לכל נושה נקבע על ידי מנהל מיוחד שממונה להליך. החזר החובות נעשה תמיד בהתאם ליכולות הכלכליות של החייב עצמו, כדי שלא ימצא עצמו בחוסר מסוגלות לנהל חיים תקינים בשל החוב הכבד.

אחד היתרונות הגדולים בשינוי שנעשה בשנת 2018, אז הופסק הליך פשיטת הרגל ונכנס לתוקף הליך חדלות פירעון, הוא העובדה שההליך התקצר מאוד.

עד אז, הליך פשיטת הרגל נמשך בדרך כלל כשנה וחצי. מאז, הליך חדלות פירעון נמשך בין תשעה חודשים לשנה אחת בלבד. עבור כל חייב וחייב, מדובר בבשורה של ממש שמאפשרת לראות את האור בקצה המנהרה במהירות גבוהה יותר, ומעניקה אוויר חשוב לנשימה.

חדלות פירעון: תהליך ברור ומסודר

הליך חדלות פירעון כולל כמה שלבים. כדי לעבור את השלבים השונים תוך ניצול כל הזכויות שהחוק מקנה לחייבים, ועל מנת לעשות זאת בצורה יסודית ומהירה, אני ממליץ להיעזר בעורך דין חדלות פירעון והוצאה לפועל במהלך התהליך.

שלב ראשון - הגשת בקשה

השלב הראשון הוא הגשת בקשת חדלות פירעון ושיקום כלכלי. חשוב מאוד לבצע את הצעד הזה בצורה יסודית ונכונה, כדי שהבקשה שלכם לא תעוכב בגלל טעויות באופן ההגשה, ובגלל בירוקרטיה קשה.

זו אחת הסיבות שבגינה אני ממליץ לחייבים לפנות לעורך דין שעוסק בתחום ההוצאה לפועל כדי שילווה אותך בתהליך ויוודא שכל המסמכים, הבקשות והטפסים ימולאו כראוי. בנוסף, עורך דין מומחה יוכל למצות את הזכויות שהחוק בישראל מעניק לחייבים בהליכים השונים.

לאחר הגשת הבקשה, בית המשפט ידון בה ואם הכל הוגש כשורה - הוא צפוי לאשר אותה.

שלב שני: צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים מתקבל ברוב המקרים בטווח זמן של כשבועיים עד שישה שבועות מאז אישור הבקשה על ידי המוסדות המשפטיים.

בית המשפט ידון בשלב זה גם בגובה התשלום אותו ישלם החייב עבור כלל החובות שלו - בניגוד לתשלומים הפרטניים ששילם לכל נושה ונושה עד כה. חשוב הכיר כי גובה החזר התשלומים נקבע בהתאם ליכולת ההשתכרות וההחזר של החייב, אך בכל מקרה הוא לא יהיה פחות מ-150 שקלים מדי חודש.

כבר בשלב זה רוב החייבים יכולים לנשום יותר לרווחה, מכיוון שהם זוכים להשליך מעליהם הגבלות שונות כגון עיקול משכורת וחשבון בנק, הגבלות רישיון נהיגה ועוד.

שלב שלישי: המשך הדיונים

לאחר כינוס הנכסים ומינוי מנהל להליך, בית המשפט צפוי להמשיך בדיונים על הוצאת צו הפטר, לפי בקשת החייב. כאמור, כל שלב בהליך הזה מלווה בהליכים מסודרים, בבירוקרטיה ובדרישות מדויקות, ולכן מומלץ לכל חייב שעובר את התהליך להיות מיוצג על ידי עורך דין הוצאה לפועל.

שלב רביעי: צו הפטר

צו הפטר הוא השאיפה של מרבית החייבים שמגיעים להוצאה לפועל ולהליכי גבייה שונים. למעשה, זה השלב שבו בית המשפט או לשכת ההוצאה לפועל פוטרים את החייב מהחובות הקיימים. רוב הציבור קורא לכך "מחיקת חובות", אך ראוי לציין שזהו לא השם המשפטי של המהלך הזה.

כדאי לדעת שישנם מקרים שבהם בית המשפט פוטר את החייב מכלל החובות שלו, אך ישנם מקרים שבהם הוא מוציא צו הפטר רק לחלק מן החובות האלה.

חדלות פרעון: המדינה דואגת לחייבים, ולא רק לנושים

תחום ההוצאה לפועל נועד בראשיתו על מנת לאפשר לנושים לגבות כספים מחייבים. כזרוע המבצעת של בתי המשפט, לשכת ההוצאה לפועל הוקמה כאפיק נוח וישיר לגבות חובות ולקיים את פסקי הדין שניתנו על ידי בית המשפט.

יחד עם זאת, מדינת ישראל מודעת לכך כי למרות שהם חייבים כספים, יש לאפשר לאותם חייבים לאפשר לנהל אורח חיים תקין באופן יחסי. זאת, כדי למנוע מהם להידרדר אל חיים בלתי אפשריים - עבורם ועבור בני משפחותיהם.

המחוקק קבע כמה דרכים להגן על זכויותיהם של חייבים. אחת מהן היא על ידי בדיקת יכולת ההחזר שלו. באמצעות בחינה זאת, ניתן לבדוק מהן ההכנסות של החייב ומה ההוצאות שלו. הבדיקה מתייחסת בעיקר להוצאות הכרחיות ובהן מגורים, מזון, רווחת ילדים ועוד.

ההפרש שמועבר לקופת כונס הנכסים נעשית אך ורק מהסכום שנותר לחייב. למעשה, המדינה דואגת שהנושים לא יקחו את פת הלחם של החייב, או יפגעו ברווחה הבסיסית שלו ושל בני משפחתו.

כינוס נכסים כזה, וצו חדלות פירעון מאפשר לחייבים רבים לחזור לשוק העבודה ה"לבן". למעשה, חייבים רבים מוצאים עצמם עובדים בשחור, מכיוון שיש צווי עיקול על תלושי המשכורת שלהם. כדי לפרנס את משפחתם, הם נאלצים לעבוד עבודות דחק שמשלמות במזומן.

הבעיה העיקרית במקרים כאלה היא שללא תלוש עבודה מסודר, החייב מאבד זכויות סוציאליות רבות ובהן זכויות פנסיה, שעות נוספות, דמי פיטורים וכיוצא בזה.

עורך דין חדלות פירעון: להגן על הזכויות שלך

כאמור, הליך הפטר חובות, חדלות פירעון ובכלל - כל ההתנהלות מול הוצאה לפועל ומול בתי המשפט, עשויה להיות מסורבלת ומסובכת עבור מי שאינו מכיר את התחום הזה על בוריו.

חוסר היכרות עם התחום עלול לגרום לאיטיות בהליכים, לאי-אישור הבקשות השונות ולעוגמת נפש רבה. במידה ואתם מעוניינים למצות את זכויותיכם בלשכת ההוצאה לפועל, אני מזמין אתכם לקבל ייעוץ משפטי.

עורך דין חדלות פירעון אסף ברבי מתמחה בתחום הוצאה לפועל וחדלות פירעון, ובעל ניסיון רב שנים בליווי לקוחות שונים בתהליכים החשובים האלה.