עיקול משכורת: כל המידע לחייבים שחוששים לאבד את המשכורת שלהם

עיקול משכורת הוא אחד הכלים של לשכת ההוצאה לפועל להפעיל לחץ על חייבים, על מנת שישלמו את חובם לנושים.

במסגרת הליך של עיקול משכורת, לשכת ההוצאה לפועל מוסרת הודעה למעסיק, לפיה עליו למסור חלק מכספי המשכורת להוצאה לפועל עצמה, במקום לעובד שלו.

פרט להליך הזה, להוצאה לפועל יש עוד הליכים שנועדו להפעיל לחץ על החייב, ובהם עיקול נדל"ן, עיקול חשבון בנק, עיקול מטלטלין ועוד.

זכויות החייב בהליך עיקול משכורת

למרות שהמהות של לשכת ההוצאה לפועל היא לסייע לזוכים לגבות את המגיע להם מחייבים, הרי שהחוק אינו מתעלם מהזכויות הבסיסיות של החייבים עצמם, ולא מפקיר אותם.

בין השאר, החוק אוסר לעקל את כל המשכורת החודשית של החייב. זאת, כדי שלא יוותר על הזכויות הבסיסיות שלו ועל פרנסת המשפחה.

סעיף 8 לחוק הגנת השכר מחייב להותיר בידיו של החייב סכום מינימלי שייקבע על פי גובה של גמלה שהיה מקבל החייב, במידה והיה זכאי לגמלה כזאת. הסכום הזה נקבע על פי מספר קריטריונים, ובהם גם הרכב משפחתו של החייב.

לצורך העניין, הסכום המינימלי עבור רווח בלי ילדים שחייב סכום כסף מסויים ומרוויח 10,000 ש"ח, יהיה שונה מאשר אדם שמרוויח סכום זהה, אך יש לו ילדים.

חשוב לזכור כי ההגנה הזאת אינה תקפה כאשר מדובר על הליכים שננקטו במסגרת תשלום דמי מזונות.

כדאי לדעת שהליך של עיקול משכורת חל גם על מי שאינו שכיר. החוק קובע כי קצבאות שונות, כגון קצבאות ביטוח לאומי או קצבאות שמועברות מלשכת העבודה, ייחשבו כמשכורת וייכנסו לחישוב ההגנות שמעניק סעיף 8 לחוק הגנת השכר.

בנוסף, גם בעלי עסקים עצמאיים עלולים למצוא עצמם תחת עיקול משכורת. גם במקרה שלהם, החוק מותיר להם סכום מינימלי לקיום, ואוסר לעקל את כל הכספים שנכנסים אליהם.

טבלת עיקול משכורת 2021

# הרכב המשפחה האחוז שיש להשאיר לעובד מתוך שכר העבודה החודשי סכום המוגן מעיקול
1 יחיד 25% 2,201 ש"ח
2 שני בני זוג 37.5% 3,302 ש"ח
3 שני בני זוג שעמם ילד 43.5% 3,830 ש"ח
4 שני בני זוג שעמם שני ילדים לפחות 49.5% 4,358 ש"ח
5 יחיד שעמו ילד 37.5% פחות הסכום הבסיסי לילד 3,160 ש"ח
6 יחיד שעמו שני ילדים לפחות 42.5% פחות הסכום הבסיסי לילד 3,600 ש"ח
7 אלמנה או הורה עצמאי שעמם ילד 42.5% פחות הסכום הבסיסי לילד 3,600 ש"ח
8 אלמנה או הורה עצמאי שעם שני ילדים לפחות 52.5% פחות הסכום הבסיסי לילד 4,480 ש"ח

ביטול עיקול משכורת - איך עושים את זה?

הליך של ביטול עיקול משכורת נעשה בלשכת ההוצאה לפועל, כדי למצות את האפשרויות לביטול העיקול, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין הוצאה לפועל שמכיר את התחום הזה על בוריו, ומכיר את כל הכלים וההליכים שיסייעו לך לבטל את העיקולים וההגבלות השונות.

ישנן כמה סיבות לביטול הליך כזה. בין השאר, עיקול משכורת שאינו מאפשר לחייב לעמוד בצו תשלומים - ראוי להתבטל.

אחד הצעדים שיכולים לבטל או לדחות עיקול של משכורות הוא הגשת בקשה לחקירת יכולת.

החוק אינו מאפשר להטיל עיקולים על חייבים שפתחו בהליך של חקירת יכולת. בתום החקירה, ייקבע גובה ההחזר החודשי של החוב. במידה והחייב יעמוד בתשלומים האלה - ההוצאה לפועל לא תפעיל הליכי עיקול.

חשוב לדעת כי חקירת יכולת לא תבטל עיקול משכורת שכבר בוצע, והוא יזכה לראות את הכסף שעוקל רק לאחר שתסתיים חקירת היכולת ותתקבל הכרעה בעניין הסדר התשלומים שלו.

ההליך הזה עשוי לקחת חודשים ארוכים, ולכן מומלץ להגיש בקשה לחקירת יכולת בהקדם האפשרי, מיד עם היוודע דבר החוב ולפני פתיחת הליך של עיקול משכורת.

כדי לבחון את הזכות שלך לבטל עיקול משכורת, או כל עיקול או הגבלה אחרת שהוטלה עליך מתוקף הליכים של הוצאה לפועל, אני מזמין אותך ליצור קשר.

בחינה מעמיקה של תיק ההוצאה לפועל שלך תאפשר לי לבנות עבורך אסטרטגיה מדויקת שתסייע לך להשאיר את החובות וההגבלות מאחוריך, ולחזור לשגרת החיים התקינים.

עורך דין אסף ברבי מתמחה בדיני הוצאה לפועל, ובעל ניסיון רב שנים בתחום.