עורך דין מקרקעין: ליווי משפטי מלא בעסקאות הגדולות של החיים

ענף הנדל"ן הוא תחום מורכב מאוד, עם המון היבטים משפטיים שבאים לידי ביטוי בדיני המקרקעין של מדינת ישראל. בשל המורכבות של עסקאות בתחום הזה, חשוב להתייעץ עם עורך דין מקרקעין שמתמחה בכל החוקים והפרוצדורות.

עיקר דיני המקרקעין מושתתים על כמה חוקים ובהם:

  • חוק המקרקעין - התשכ"ט-1969: שנועד להסדיר את דיני המקרקעין.
  • חוק התכנון והבנייה - התשכ"ה-1965: שמסדיר את פעולת מוסדות התכנון.
  • חוק המכר דירות - התשל"ה-1974: שנועד להגן על רוכשי דירות.
  • חוק הגנת הדייר - התשל"ב-1972: שמסדיר את היחסים בין בעל נכס ובין דיירים מוגנים.
  • חוקים נוספים שעוסקים בתחומים שונים כגון מיסוי, רישוי ועוד.

מה תפקידו של עורך דין מקרקעין?

החקיקה בישראל היא רחבה, ולכן יש צורך שעורכי דין שונים יתמחו בנישות שונות. עורך דין מקרקעין מתמחה בדיני מקרקעין ותפקידו לסייע לגורמים השונים בתחום הנדל"ן - בין אם מדובר ברוכשי דירה למגורים, משקיעי נדל"ן, חברות בנייה או גורמים אחרים.

ממש כמו ברפואה, לא הייתם רוצים שרופא שיניים יטפל בבעיות הגב שלכם, כך גם במשפטים: אם אתם זקוקים לסיוע משפטי בתחום הנדל"ן - מומלץ לכם לפנות לעורך דין מומחה לתחום הזה.

עורך דין נדל"ן מכיר היטב את חוק המקרקעין, ואת החוקים הנוספים בתחום הנדל"ן. הוא ידע לשמור על הנכסים ועל הזכויות שלכם מול גורמים שונים, ולמצות את כל האפשרויות שחוקי הנדל"ן מאפשרים לכם.

חוק התכנון והבנייה

בין כל החוקים שעוסקים בתחום המקרקעין, ניתן למצוא גם את חוק התכנון והבנייה. לחוק הזה יש כמה פנים, כאשר הבולט בהם הוא הגדרת תפקידם של מוסדות התכנון והסדרת פועלם.

מוסדות התכנון אחראים על אסדרת הבנייה בכל רחבי הארץ, והם פועלים בצורה היררכית. בין המוסדות האלה ניתן למצוא את ועדות התכנון הארציות, ועדות התכנון המחוזיות וועדות התכנון המקומיות.

בין תפקידיהם של מוסדות התכנון הם לדון בתכניות בנייה שונות ולהוציא להן היתרי בנייה. הוועדות האלה יכולות לאשר תוכניות בניה או לפסול אותן. כמו כן, הן רשאיות לדרוש לשנות אותן בהתאם לצרכים מסויימים.

בנוסף להסדרת פועלן של ועדות התכנון, חוקי התכנון והבנייה עוסקים גם בעבירות בנייה שונות ובעונשים המוטלים על כל עבירת בנייה.

אחד העדכונים המעניינים שנעשו בחוקי התכנון והבנייה בישראל הוא תמ"א 38, ותמ"א 38 ב' (פינוי בינוי).

כל מה שצריך לדעת על תמ"א 38

פירוש ראשי התיבות תמ"א הוא "תכנית מתאר ארצית". שמה המלא של תמ"א 38 הוא "תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קימים בפני רעידות אדמה".

התכנית הזאת היא הלכה למעשה קובץ תקנות שפורסמו על מנת להתמודד עם רעידת אדמה עתידית במדינת ישראל. למזלנו, בשנים האחרונות לא חווינו רעידת אדמה משמעותית כאן באזור, אך אין לשכוח כי ישראל יושבת על מפגש של לוחות טקטוניים, ומומחים סבורים כי אנחנו עלולים להתמודד עם רעידת אדמה קשה בכל רגע נתון.

תמ"א 38 אושרה בשנת 2005 על ידי הממשלה, והיא מתעדכנת מדי פעם בפעם בתקנות חדשות שמרחיבות ומשנות את היקף זכויות הבנייה שמעניקה התכנית הזאת.

אחד היתרונות הגדולים של תמ"א 38 הוא האפשרות ליזום פרויקטים של חידוש מבנים ללא הצורך לקבל היתר של בנייה לחיזוק מבנה. בנוסף, ועדות התכנון אינן יכולות לסרב לתכניות אלה מטעמים שגרתיים, אלא רק מטעמים מיוחדים.

בין השאר, אחת הסיבות הנפוצות לפסילת תכניות חידוש מבנים במסגרת התכנית היא התנגדות דיירים לתמ"א 38. המחוקק קבע כללים ברורים בנושא הזה. במידה ואתם זקוקים לסיוע משפטי במסגרת מאמצים לאישור תמ"א 38, אני ממליץ לכם לפנות לעורך דין שמתמחה בדיני מקרקעין.

תמיד עדיף עורך דין מקרקעין שילווה אתכם

עסקאות נדל"ן הן ברוב המקרים העסקאות היקרות ביותר שכל אחד מאיתנו עושה בחייו. בין אם מדובר בנכס למגורים או בנכס להשקעה - מדובר בסכומים גבוהים מאוד, וברוב המקרים יותר ממיליון שקלים.

בביצוע עסקה כזאת, בין אם אתם בצד הרוכש או בצד המוכר, מומלץ להיעזר בעורך דין שמכיר את תחום המקרקעין על בוריו. זאת, כדי למנוע מצב שבו תצאו קרחים מכאן ומכאן, ותגלו בשלב מאוחר מדי שאיבדתם את הזכויות על הנכס או על חלקו.

עורך דין מקרקעין יסייע לכם לשמור על הזכויות שלכם וכמובן גם על הכספים שלכם בעסקאות נדל"ן יקרות.

כעורך דין נדל"ן עם ניסיון רב שנים בתחום זה, אני מזמין אתכם לקבל ייעוץ וליווי משפטי בכל עסקאות הנדל"ן שעומדות בפניכם, וכמו כן בכל תהליכי התכנון והבנייה שאתם מקדמים. ליווי מסור של עורך דין מקצועי בתחום זה יוכל לקדם תהליכים במהירות, להבטיח את הזכויות שלכם, והכי חשוב - להעניק לכם ביטחון וראש שקט בזמן שאתם עסוקים בטרדות העסקה הגדולה.

עורך דין ברבי נהנה משנים רבות של ניסיון בתחום המקרקעין, וליווה לקוחות רבים במסגרת עסקאות נדל"ן ותכניות בנייה. ליווי דיירים בתמ"א 38, ליווי וייעוץ לעסקאות קניין ומכר מקרקעין ועוד הם רק חלק משירותיו של עורך דין ברבי.

אני מלווה את לקוחותי בכל השלבים הקשורים לעסקאות ופיתוח נדל"ן - החל משלבי הפיתוח וההקמה, עבור בשלבי השיווק וגם בהליכי רכישת הקרקעות, התקשרויות עם קבלנים וספקים, ליווי מול המוסדות הפיננסיים ומול מוסדות השלטון ובהם ועדות הבנייה השונות.

בנוסף, לעו"ד ברבי ניסיון רב בהליכים הקשורים לנכסים שמנוהלים על ידי רשות מקרקעי ישראל (מנהל מקרקעי ישראל לשעבר), כולל נכסי מגורים ושטחים חקלאיים. בין השאר, עו"ד ברבי מלווה לקוחות בעסקאות פיצוי, שינוי ניצול, רישומי קרקעות, הפחתת תשלומים לרשות וגם השגות לשמאי הממשלתי.

אני מעניק לכל לקוח שירות אישי ויחס מסור, כדי להבטיח את זכויותיו המלאות מול מערכות התכנון והמשפט, וכדי שיקבל את המירב שהחוק הישראלי מאפשר לו לקבל.

אל תתמודדו עם דיני הנדל"ן בעצמכם - פנו לעורך דין מקרקעין מומלץ שיוודא שאתם חותרים בבטחה בים הסוער של דיני המקרקעין.