מה זה חדלות פירעון, ומה הקשר להליך פשיטת רגל?

חייבים רבים מכירים את המונח פשיטת רגל, אבל המון אנשים שואלים את עצמם מה זה חדלות פירעון. המאמר הבא יעשה לך סדר בכל מה שקשור להליך החדש שנועד לסייע לחייבים בשיקום הכלכלי.

בתור התחלה, כדאי לציין שחדלות פירעון הוא השם של ההליך שהחליף בשנים האחרונות את הליך פשיטת הרגל עבור חייבים פרטיים.

השינוי לא בא לידי ביטוי רק בשם של ההליך, אלא גם בעיקרון שעומד מאחוריו.

מה זה חדלות פירעון עבור החייבים?

השינוי הגדול שנעשה עם כניסתו לתוקף של הליך חדלות הפירעון בשנת 2019 הוא התפיסה שחובות כלכליים אינם עדות לבעיה מוסרית ובטח לא פלילית.

עם השנים הבין המחוקק שחובות כספיים הם עדות להתנהלות כלכלית שגויה, וכל אדם עשוי למצוא עצמו כורע תחת נטל החובות בשל מהלכים כאלה ואחרים.

ההבנה הזאת גרמה לכך שהמחוקק רואה את השיקום של החייבים כעניין עיקרי ומהותי, וזה העיקר של הליך חדלות פירעון.

אם שאלת את עצמך מה זה חדלות פירעון, ייתכן שאתה נמצא בחובות קשים. הליך חדלות פירעון החליף את את הליך פשיטת הרגל, ומאפשר לחייבים ליהנות מאופק נקי מחובות ומהגבלות לאחר שיקום כלכלי.

אגב, השינוי נועד גם לחייב עצמו, אבל גם למען החברה כולה. המחוקק הבין שחייב שאינו מתקדם אל עבר שיקום כלכלי יהפוך לנטל על החברה ועל מוסדות הרווחה.

לעומת זאת, שיקום כלכלי והליך חדלות פירעון נועדו לעשות בדיוק את ההיפך, ולאפשר לחייב לחזור לשגרת חיים תקינה ומכבדת.

איך פותחים הליך חדלות פירעון?

על מנת להתחיל בהליך הזה, יש להגיש בקשה לקבלת צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון. את הבקשה הזאת יכול להגיש החייב עצמו, או הנושה שלו.

במידה והחייב מגיש את הבקשה, יש לשים לב לגובה החובות. במידה והחובות גבוהים יותר מ-150 אלף ש"ח, על החייב לפנות לממונה על הליכי חדלות פירעון כדי להגיש את הבקשה אצלו.

במידה והחובות שלו נמוכים מ-150 אלף ש"ח, עליו לעשות זאת בלשכת ההוצאה לפועל.

במידה והנושים מעוניינים לפתוח בהליך חדלות פירעון, עליהם להגיש את הבקשה לבית המשפט. במקרה כזה, אין חשיבות לגובה החובות. במקרה כזה, מי שיהיה המלווה מטעם המדינה הוא הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

הגבלות על חייבים

במסגרת הליך חדלות פירעון, יוטלו הגבלות שונות על החייב. לאחר קבלת הצו, החייב יידרש לעמוד בתנאים שונים על מנת שיוכל לקבל בסוף התהליך את הצו לשיקום כלכלי המיוחל. עמידה בתנאים שנקבעו בצו הזה הם קריטיים על מנת לקבל הפטר מחובות, לסיים את ההליכים השונים ולהשאיר את החובות וההגבלות מאחוריו.

אחד התנאים האלה הוא עמידה בתנאי תשלום חודשיים. את גובה התשלום החודשי ומשך התקופה שיש לבצע את התשלומים האלה ייקבעו במסגרת הוצאת הצו, והן משתנות בין חייב לחייב.

עם הוצאת הצו לפתיחת הליכי חדלות פירעון, יוטלו הגבלות על החייב, ובהן צו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלות על הוצאת וחידוש דרכון ישראלי, הגבלות בנקאיות והגבלות בכרטיסים בנקאיים והגבלה על השתתפות בתאגיד חדש.

אם שאלת את עצמך מה זה חדלות פירעון, אני מאמין ומקווה שהמאמר הזה עשה לך סדר בראש. יחד עם זאת, אין ספק שלא ניתן להתייחס לכל הנקודות ולכל הסעיפים של ההליך במאמר אחד באינטרנט.

כדי להתמודד בצורה טובה מול כל הבירוקרטיה של ההליך הזה, וכדי לנצל את כל הזכויות שהחוק מעמיד לרשותך, אני מזמין אותך לפנות לאסף ברבי-משרד עורכי דין וליהנות מניסיון רב שנים ומקצועיות בתחום חדלות פירעון ופשיטת רגל.